Motorický vývin zohráva v živote človeka absolútne kľúčovú úlohu. Od neho sa totiž odvíja všetko.
Keď sa dieťa narodí, jedna z prvých úloh ktoré musí zvládnuť je naučiť sa ovládať svoje vlastné telo. Držať hlavičku, vedieť sa pretočiť, dokázať sa samé posadiť, postaviť a napokon zvládnuť samostatnú chôdzu a reč. Motorický vývin je úzko prepojený s kognitívnym vývinom, teda s tým, ako sa bude u dieťaťa rozvíjať myslenie a reč. Má svoje jasné zákonitosti, ktoré majú svoje opodstatnenie.
Podľa čoho viem, či motorický vývin môjho dieťaťa napreduje tak, ako by mal? Existujú určité všeobecné medzníky v motorickom vývine, ktoré sú pre následný zdravý vývin dieťaťa veľmi dôležité. Medzi nimi patrí:
Takto približne prebieha normálny motorický vývin dieťaťa. Každé dieťa je individuálne, a preto aj čas, kedy sa jednotlivé medzníky vo vývine objavia, sa nemusí presne zhodovať s tým, ktorý je uvedený vyššie. Je však dôležité poznať aspoň približný čas, kedy by sa tak malo udiať a mať sa na pozore ak dieťa niektoré medzníky vynechá, alebo nastanú výrazne neskôr alebo skôr. Všetky tieto medzníky sú pre nasledujúci vývin dieťaťa veľmi dôležité a každý z nich má svoje významné opodstatnenie.
Ak dieťa niektorý z nich vynechá, existuje tam potencionálne riziko rozvíjajúceho sa oneskoreného vývinu nervovej sústavy. Nejedná sa však o žiadnu tragédiu, pretože vo väčšine prípadov sa dá s týmto oneskorením pracovať, pokiaľ sa nejedná o rozvíjajúce sa vážne ochorenie na úrovni nervovej sústavy, alebo nejaké poškodenie CNS (centrálnej nervovej sústavy).