Ako komunikovať s dieťaťom, ktoré nikdy nepočúva?

Ako komunikovať s dieťaťom, ktoré nikdy nepočúva? Nie je to vždy jednoduché, ale skúste napr. nasledovné odporúčania:

  1. Zníženie sa na jeho úroveň: Ak s dieťaťom komunikujeme, je vždy nápomocné, ak môže vidieť na našu tvár. Takýmto spôsobom dieťa zapája viaceré oblasti podieľajúce sa na porozumení jazyka a zameraní pozornosti. Benefit môže byť aj to, že sa možno nebudete musieť opakovať, a ste si istí, že vás dieťa vnímalo.
  2. Využívanie denných plánov: Používanie vizualizovaných jasných plánov a štruktúr, môže pomôcť vytvoriť rutinu a predvídateľnosť pre dieťa. Môže pomôcť predísť amokom, rozpakom či silným emóciám. Takto dieťa vie, čo má očakávať a čo sa očakáva od neho.
  3. Modelovanie pozitívneho správania: Známy citát: „Mami tati, hovorte a robte si čo chcete, aj tak to budem robiť tak ako to robíte vy.„, nemôže byť viac výstižný. Budte dobrým príkladom pre dieťa tým, že sa sami správate tak, ako to očakávate od neho. Deti často napodobňujú správanie dospelých, takže modelovanie pozitívneho správania môže pomôcť dieťaťu naučiť sa správne spôsoby komunikácie a správania.
  4. Ponúkanie možností: Táto stratégia zahŕňa dávanie dieťaťu možností, aby mohlo rozhodnúť, ako a kedy sa niečo vykoná. Ponúkanie možností môže dieťaťu poskytnúť pocit kontroly a zvýšiť spoluprácu.
  5. Používanie jednoduchých inštrukcií: Používanie jednoduchých, jasných a zrozumiteľných inštrukcií znižuje možnosť zmätku a tak zvyšuje pravdepodobnosť, že dieťa ich bude dodržiavať.
  6. Odmieňanie pozitívneho správania: Deti sú „dobré? 90% času. Väčšina rodičov reaguje až vtedy, keď sa správanie dieťaťa vymyká „norme“. Táto stratégia hovorí o posilňovaní pozitívneho správania a úsilia dieťaťa tým, že si všímame aj to, čo je väčšinou „štandard“. Všímajme si aj keď je to „LEN“ trpezlivosť počas nákupu v potravinách a držanie nákupného zoznamu, či precíznosť a kreativita pri kreslení. Ak upozorňujeme len na zlé veci, je to pre deti aspoň nejaká pozornosť a tú si oni veľmi často od nás vyžadujú.

Aké stratégie pomáhajú v komunikácii s vašim dieťaťom vy? Čo funguje u vás? Podelte sa o vaše skúsenosti na našich sociálnych sieťach Facebook alebo Instagram.

Ak ste už vyskúšali všetky spomenuté stratégie, ale stále sa stretávate s komunikačnými ťažkosťami u vášho dieťaťa, nie ste v tom sami. V Centre Avare rozumieme, že každé dieťa je jedinečné a to, čo funguje pre jedno, nemusí fungovať pre druhé.

Máme dlhoročné skúsenosti s rôznymi komunikačnými výzvami u detí a ponúkame individuálny prístup šitý na mieru potrebám vášho dieťaťa. Pomocou komplexnej diagnostiky dokážeme identifikovať príčiny komunikačných ťažkostí a navrhnúť efektívne riešenia.

Neváhajte nás kontaktovať pre konzultáciu a spolu môžeme nájsť cestu k lepšej komunikácii a porozumeniu s vaším dieťaťom.

fotografia: Pexels

Ako komunikovať s dieťaťom, ktoré nikdy nepočúva?

Ďalšie zaujímavé články